MEGAMOCNI

Zmiany na liście leków refundowanych

chemioterapia leki refundacja

Dodano 2014-07-01 09:58:01 | Autor: Jacek Gibel

Od dziś obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znacznie podrożały - z punktu widzenia pacjenta - medykamenty stosowane przy nowotworach. Ich cena może wzrosnąć nawet 40-krotnie.

Listę leków, które podrożały w największym stopniu, przygotował "Super Express". Pierwsze dziesięć z nich to właśnie leki wspomagające chemioterapię. Na samym szczycie znajduje się Neulasta - jeszcze wczoraj, dzięki refundacji, środek można było kupić za 3,20 zł. Dziś jego cena to już 122,80 zł. Spotkało się to oczywiście z głośnymi protestami.

Zmiany cen leków to odebranie szansy na skuteczną walkę z rakiem i narażenie na poważne komplikacje zdrowotne - mówi Szymon Chrostowski, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych w rozmowie z czasopismem.

Ministerstwo Zdrowia informuje jednak, że taka sytuacja ma charakter przejściowy i potrwa tylko do września.

Koszt leków wspomagających chemioterapię wzrósł z przyczyn niezależnych od Ministerstwa Zdrowia. Powodem jest zmiana podstawy limitu finansowania w grupie limitowej Leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące - immunostymulujące - czynniki stymulujące wzrost granulocytów, co ma bezpośrednie przełożenie na wysokość dopłat ponoszonych przez pacjentów w przypadku leków dostępnych na receptę w aptece.

zdj. neulastasideeffects.com

(inf. własna/rmf24.pl)