MEGAMOCNI

Znajomość języków opóźnia wystąpienie choroby Alzheimera

alzheimer badania

Dodano 2013-11-07 12:11:06 | Autor: Jacek Gibel

Naukowcy odkryli, że znajomość więcej niż jednego języka może opóźnić wystąpienie takich chorób jak choroba Alzheimera czy otępienie naczyniowe.

Badaniami, za które odpowiedzialni byli naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu i Instytutu Nauk Medycznych Nizama w Hyderabadzie, objęto 650 osób ze stwierdzoną demencją. Wyniki pokazały, że u chorych posługujących się co najmniej dwoma językami demencja mogła nastąpić nawet do pięciu lat później niż u osób znających zaledwie jeden język.

Jak mówią badacze, wielojęzyczność - w tym dźwięki, wyrazy i struktury gramatyczne różniące poszczególne języki - działa jak naturalny trening mózgu, jednak do dokładnego wyjaśnienia odkrycia potrzebne są dalsze testy.

Thomas Bak z Uniwersytetu w Edynburgu dodaje: Wyniki sugerują, że wielojęzyczność może mieć silniejszy wpływ na otępienie niż jakikolwiek znany lek. To sprawia, że badania nad związkiem wielojęzyczności i funkcji poznawczych stały się jednym z naszych najwyższych priorytetów.

Najbardziej widać to było na przykładzie pacjentów, którzy nigdy nie uczęszczali do szkoły i zostali zakwalifikowani jako analfabeci, co wykluczyło różnice wynikające z odmiennego poziomu formalnej edukacji.

Badania opublikowane zostały w czasopiśmie Neurology. Określane są jako największe do tej pory jeśli chodzi o wpływ wielojęzyczności na moment wystąpienia demencji niezależnie od innych czynników, takich jak wykształcenie, płeć czy zawód.

zdj. sxc.hu

(inf. własna/Daily Mirror)