MEGAMOCNI

Zoo przyjazne niepełnosprawnym

audiodeskrypcja bez_barier niedowidzący niewidomi Wrocław zoo

Dodano 2013-10-17 09:36:27 | Autor: Jacek Gibel

We wrocławskim zoo ruszył nowy projekt - ścieżka z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki niej, osoby niewidome i niedowidzące będą mogły wypożyczyć sprzęt i audiodeskrypcją i nawigacją.

Uroczystego otwarcia i prezentacji dokonał wicemarszałek Radosław Mołoń.

Niewidomi i słabowidzący turyści dzięki projektowi będą mogli samodzielnie zwiedzać zoo specjalnie wytyczoną trasą.

Sprzęt będzie można wypożyczyć za darmo w Punkcie Obsługi Klienta.  Na stronie www.zoo.wroclaw.pl można też bezpłatnie ściągnąć specjalną mówiącą aplikację, która poprowadzi i opowie o zwierzętach. Dźwiękową informację o danym mieszkańcu ogrodu można usłyszeć, ściągając umieszczone na tabliczkach kody QR. Trasa przebiega od głównego wejścia do Dziecińca, a jej przejście z wysłuchaniem audiodeskrypcji zajmuje ok. 70 minut.

Od października zoo ma też specjalną ofertę dla dzieci z dysfunkcją wzroku, a także ze sprzężeniami czy niepełnosprawnością umysłową. Zamiast wykładów, prezentacji i filmów, dzieci poznają zwierzęta poprzez inne zmysły - słuchając ich odgłosów czy dotykając sierści. Zajęcia kończą się wizytą u zwierząt hodowlanych, gdzie będą mogły poczuć zapach końskiej grzywy lub dotknąć owczej wełny.

Do końca roku pracownicy zoo przeprowadzą 15 takich lekcji. Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON pozostających w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

zdj. mlodzi.wroclaw.pl

(inf. własna/dolnyslask.pl)