Osoby z niepełnosprawnościami muszą mierzyć się z wieloma trudnościami w życiu codziennym, jednak ich możliwości w zakresie sportu nie muszą być ograniczone. Świetnym dowodem na to są chociażby organizowane cyklicznie igrzyska paraolimpijskie, organizowane od 1960 roku, w których osoby niepełnosprawne osiągają zadziwiające wyniki. Ich upór oraz dążenie do celu wymaga ogromnego podziwu. Dla wielu są oni wzorem do naśladowania. Sport dla osób niepełnosprawnych jest również świetną formą rehabilitacji oraz wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Stanowi również sposób na urozmaicenie czasu oraz sposób odreagowania niesprzyjających wydarzeń życiowych, a także uwolnienie negatywnych emocji. Dowodzi, że osoby niepełnosprawne mogą być samodzielne, a ich ograniczenia mogą zostać pokonane.

Ograniczenia osób niepełnosprawnych w zakresie sportu

Chociaż osobom niepełnosprawnym nie można odmówić zaangażowania w zakresie sportu, niestety wiele miejsc przeznaczonych do uprawiania aktywności fizycznej, nie jest dostosowanych do ich potrzeb, w związku z czym powstają pewne ograniczenia. W przypadku osób z niepełnosprawnościami, kwestia bezpieczeństwa obiektów jest szczególnie ważna. Jeśli chodzi o osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, dostępność do odpowiedniego sprzętu ułatwia również uprawianie wielu dyscyplin, w których niezbędne są dynamiczne ruchy, np. w sportach zespołowych. Bardzo ważne jest, aby stale poprawiać dostępność infrastruktury sportowej dostosowane do osoby z niepełnosprawnościami, aby ich możliwości były zbliżane do tych, dostępnych dla osób pełnosprawnych.

Jakie dyscypliny są wybierane przez osoby z niepełnosprawnościami?

Ważnym elementem wielu sportów jest aspekt współpracy. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich odnajdują się między innymi w koszykówce, szermierce, rugby czy para-badmintonie. Osoby wspólnie uprawiające sport mają w tym przypadku również doskonałą okazję do utworzenia więzi z innymi zawodnikami, co jest pomocne we współzawodnictwie. Osoby niepełnosprawne mogą również z powodzeniem uprawiać lekkoatletykę. W tym przypadku konkurencje są niemal takie same, jak w przypadku osób bez ograniczeń ruchowych i jest to m.in. skok w dal, skok wzwyż, rzut oszczepem, biegi i maratony.

Jak widać, niepełnosprawność nie jest przeszkodą w uprawianiu sportu. Jest to świetna opcja dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną i lubią rywalizację. Należy szerzyć świadomość społeczną, aby ograniczenia związane z infrastrukturą były stopniowo niwelowane, aby pokazać osobom z niepełnosprawnościami, że ich możliwości nie mają granic.